Antarctic Krill Conservation Project Photo Collage: Krill image courtesy of Uwe Kils — http://www.uwekils.de/ecoscope/krill/index.htm
English Version (http://www.krillcount.org/) La variante espanola (http://www.elkrilesclave.org/) Русский вариант
Що таке криль?
Витоки
Рішення
Криль новини
Про нас
Публікації
Ресурси
Слайд-шоу
Контакти
На

 

ВИТОКИ

Зростаючі потреби в крилі

Аквакультура

Сьогодні найбільший попит на антарктичний криль існує у промисловості аквакультури (розведення та вирощування водних організмів: риб, молюсків, ракоподібних, водоростей у контрольованих умовах), яка перебуває на межі голодування через стрімкий розвиток галузі. За власними оцінками рибне фермерство вже використовує близько 75% світового виробництва риб'ячого жиру і 40% риб'ячої муки. Наприкінці цього десятиліття ці цифри зростуть до 79% і 48% відповідно. Одна з компаній, яка займається аквакультурою, прогнозує, що через 10 років ця промисловість споживатиме доступні на ринку риб'ячий жир і риб'ячу муку.

Завдяки попиту, що перевищує пропозицію, і стрімкому підвищенню цін, риб'ячий жир отримав назву "нове блакитне золото". Багато видів риб, що постійно використовувались на потреби морського фермерства заради риб'ячого жиру та муки, наприклад, перуанські анчоуси, внаслідок промислу, а також впливу Ель-Ніньйо, майже зникли у багатьох районах океану і їх вилов обмежений. Криль вважається чудовою альтернативою рибі. Вміст білків і важливих амінокислот у м'ясі рачків дуже великий. Криль також має нижчий рівень забруднення шкідливими речовинами. Це вирішує проблему забруднення, яке сьогодні вразило інші джерела риб'ячого жиру та муки. Крім того, криль є особливо бажаним кормом для розведення лосося, тому що крилевий пігмент (астаксантин) є природним джерелом рожевого "фірмового" кольору м'яса лосося.

Медичне і косметичне використання

Криль має високу концентрацію жирних кислот омега-3, які стають все більш популярними дієтичними харчовими добавками для поліпшення стану серцево-судинної системи та подовження життя людини. Потужні гідролітичні ферменти криля привабливі для фармацевтичної промисловості. Деякі експерти-медики рекомендують антиоксиданти, що містяться у крилевому жирі, як швидкий загоюючий засіб після хірургічного втручання. Інші дослідники повідомляють про чудові результати лікування високого вмісту холестерину в крові за допомогою жирних кислот омега-3.

Технологія риболовецького промислу

Гігантські скупчення маленьких рачків є легкою здобиччю для сучасних, обладнаних за останнім словом техніки, траулерів. Останнє покоління промислових суден є справжніми плавучими заводами, де використовується складне обладнання для вилову, обробки та миттєвого заморожування продукції. Одним з таких траулерів-заводів є судно " Saga Sea " норвезької міжнаціональної корпорації Aker ASA. Він споряджений таким устаткуванням, яке в змозі проводити безперервне "всмоктування" на борт мільйонів рачків з океану і здатен забезпечити вилов до 120 тисяч тонн криля за один рибальський сезон, що перевищує сезонні значення вилову усіх риболовецьких суден на сьогодні!

Наразі ця технологія "рибонасосу" використовується лише тільки корпорацією Aker ASA , але інші власники суден також зацікавлені у впровадженні такого методу вилову. Норвезькі державні органи, що контролюють рибальство, здійснюють моніторинг промислу криля, запрошуючи міжнародних і національних спостерігачів на борт " Saga Sea ". Проте використання нової технології створює умови для різкого збільшення загального вилову криля і прилову молоді риб та криля. Це потребує особливої уваги тому що промисел відбувається на невеликих ділянках, які можуть співпадати з харчовими ділянками пінгвінів і тюленів. Під час годування малюків ці тварини особливо залежні від кількості і доступності криля.

Зростаючий згубний вплив навколишнього середовища

Глобальне потепління

Дивно, але криль може допомогти у вирішенні проблеми глобального потепління. Сучасні дослідження виявили, що ці рачки надають біосфері Землі ще одну послугу. Криль допомагає видаляти розчинений у воді вуглекислий газ, знижуючи, таким чином, рівень парникових газів в атмосфері.

У поверхневих шарах океану ці ракоподібні харчуються планктонними водоростями, які зв'язують вуглець. Занурюючись протягом дня у процесі вертикальної міграції вони видаляють продукти свого обміну речовин у більш глибокі шари океану.

За оцінками кількість вуглекислого газу, яка переноситься на дно океану завдяки життєдіяльності криля, дорівнює річним викидам 35 мільйонів автомобілів.

Знімок льодового ландшафту від Антарктичної програми США